gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

Find the product of (3x-4)(2x^2+2x-1)
shade 2/6 of Tom granola bar and 1/3 of Hank granola bar who ate more of the granola bar
4. In pea plants, purple flower color (P) is a dominant allele, while white flower color (p) is recessive allele. If a pea plant has the genotype Pp, what is i
Explain how to forces acting on an object can be balanced
Which freedoms are guaranteed by the First Amendment? Select the three correct answers. right to vote right to a jury trial freedom of speech freedom of r
can someone help me?
Cacti typically grow in very dry climates with infrequent rainfall when it does rain the rain usally only penetrates a few inches into the soil which adaptation
Genotype is most accurately described as a. your inherited genes. b. a visual representation of chromosomes. c. incomplete dominance. d. the manner
Which sentence uses a demonstrative adjective that points out something near? A. The mailman delivered those letters today. B.These light bulbs need to be c
pathagorem therom missing leg