AZANALI AZANALI
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

if price of 12 eggs is rs 192 , how many eggs can be bought for rs 160

Respuesta :

abidmajid2006 abidmajid2006
  • 22-07-2022

Answer:

10 eggs

Step-by-step explanation:

We need to work out the price per unit :

12 eggs = rs 192

1 egg = rs 192÷12

1 egg = rs 16

? egg = rs 160

16×? = 160

? = 160÷16

? = 10

So our final answer will be 10 eggs

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2022

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

If4 times the reciprocal of a number is 3 more than 5/2 times the reciprocal of that number find the number Show your work
what is the difference between dividing 16 by 2 and finding the square root of 16
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
what events happened beforeloyalists left boston and philadelphia?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
What is the simplest form for the product 3/5 •25/36 is?
what is 4 over 9 minus 1 over 12 equal simplified?