lillianspillane5 lillianspillane5
  • 27-05-2022
  • Mathematics
contestada

The peanuts cost $2.70 for 1 pound. How
much does 3.5 pounds of peanuts cost?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 27-05-2022

Answer: $9.45

Step-by-step explanation:

Set up a proportion of 2.70/1 = x/3.5. To solve, multiply 2.70 by 3.5 and divide by 1. 2.70*3.5 = 9.45/1 = 9.45.

Answer Link
watermelonisha4 watermelonisha4
  • 27-05-2022
$9.45
Take 2.70 times 3.5 and you get your answer.
Answer Link

Otras preguntas

What sentiment did nick meant to convey with his compliment to gatsby?
Describe four of the Natural Language commands found in the Function Library.
103-39= how do you borrow from zero?
Give an example of a line that is parallel and a line that is perpendicular to the line x+3y=10
Write the ratio as a rate in lowest terms: $8.80 for 11 cans
8p+8=10+7p what is the solution set
who are the characters from the book The Pit and The Pendulum
The supreme court in fay v. new york held that a defendant has a right to
Which head of government operations is based in the pentagon?
What force of attraction is responsible for the dissolution of an ionic crystal in water?