edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

8 oz of cream cheese for $1.98 or 1 pound for 3.75?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 25-05-2022
Answer 1 for 3.75 is the better buy

2 blocks of 8 oz = 1 pound
2 blocks x 1.98 = 3.96
So 1 pound is 3.96 buying two 8 oz pkg
Cheaper to buy the 1 pound block at 3.75
Answer Link
Cameroon78
Cameroon78 Cameroon78
  • 25-05-2022

There are 16 oz in a pound so it would be cheaper to purchase 1 pound for $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Kailyn is a professional support service worker at a high school. she enjoys her work because she gets to help a variety of students of different ages and inter
Sulfur burns in the air to form 33.6L of sulfur dioxide. (S = 32, O =16, 64g of sulfur dioxide has 22.4L, 32g of oxygen has 22.4L) find mass of reacted oxygen f
What vitamin is neither fat or water soluble?
Andy is building a model train. A train in real life has a wheel diameter of 33 inches, a length of 20 feet, a width of 10 feet, and a height of 12 feet. If his
Draw Conclusions: Why would the culture of an enslaved people have expressed itself so powerfully through music?
Select each type of material arrows can be made out of. (Check all that apply) fiberglass plastic wood graphite
anything to help with please
The area of a rectangular piece of paper is 1/2 square foot
When his last ship is destroyed, Odysseus survives by clinging to the wreckage. Where does he finally end up?​
Which of the following positions earn the highest average income?