docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

which concept about mozart's life, described in passage 1, is supported by mozart's own letter in passage 2
[tex]8x - 14 = - 2x + 6[/tex]please give me answer of this question​
Which of these tables does NOT represent a function?
The European country of ______________ colonized Vietnam and named it and the countries of Lao and Cambodia collectively as "French Indochina". *
The fixed costs of WeBuy&Sell, an e-commerce website, make up about 90 percent of the total costs incurred by the company. However, since its primary means
Pieces of rock that are incorporated into a newly deposited layer of rock must be ______ the layer or rock in which they are incorporated.
The student walked out of the classroom, a red indentation of her sweater’s sleeve upon her face and sleep in her eyes. “That was the most exciting class I’ve b
Which three factors transformed industry during the glided age
Help asap thank you will choose branliest
Solve the inequations 3(1-2x) > 3-6x