cdstewart667 cdstewart667
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

oliver bought 7 bags of candy each bags cost 1.50 i need help step buy step

Respuesta :

clarkmar003
clarkmar003 clarkmar003
  • 25-04-2022

oliver bought 7 bags of candy each bags cost 1.50  

Answer-$10.50

Answer Link
chloegcarter20
chloegcarter20 chloegcarter20
  • 25-04-2022

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

you take 1.50 and times it by how many bags there are so 7

1.50×7=10.5

Answer Link

Otras preguntas

A family rents a truck to move from Buffalo to Chicago. The rental has a base cost of $29.95, plus an additional cost of $1.50 per mile driven. The family also
Describe the steps you would follow to write a two-step inequality you can use to solve a real-world problem
How do I find the percent of change?
PLEASE HELP 100 POINTS IF U EXPLAIN WILL GIVE BRAINLIEST ALSO
Ben wants his son to excel in life and wants to plan his future. Which action is a responsible parenting behavior that you would recommend to Ben? A)Ask his son
What is the value of z? (5z + 8) + (4z + 20) = 90
nina put 7 apples on a plate there are 3 green apples and 4 red apples what fraction of the apples on the plate are green
Help with #21!! Explanation please to understand it!! :)
All of the following are among the major elements of the structure of county government EXCEPT a.)a number of elected officials. b.)a number of boards or commi
Light is traveling through the different media shown. In which medium does light travel fastest? A.sky B.dimond C.space D.water