queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

What is 14 pints equal to in cups?
List five reasons England sent settlers to new world
You should cautiously approach (your, you’re) pet if (she, her) is a new parent.
Determine the area of the coin to the nearest tenth. 19 mm
what two main political groups existed in the colonies in the 1700s? and how each group got its name
Identify the italicized clause. I do not know who is at the door. noun clause adverb clause adjective clause
What was the result when a military coup seized power in Ghana? The government finally stabilized. Civilian rule was abolished for good. Nkrumah became stronger
Egyptians often made clothing from linen. A. Yes B. No
Leslie, Paula, and Marie wanted Doug to come to the movie, but _______ father wouldn't let them. What pronoun goes in the blank? their there her they're
is Euglena a prokaryotic or eukaryotic organism? explain