aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

he solubility of oxygen gas in water at 25 °C and 1.0 atm pressure of oxygen is 0.041 g/L. The solubility of oxygen in water at 2.5 atm and 25 °C is ________ g/
y varies inversely with x. If x = 15 and y = 4 , find y when x = 60
Afarmer applies 1705 kg of a fertilizer that contains 10.0% nitrogen to his fields each year. Fifteen percent (15.0%) of the fertilizer washes into a river that
Order the tiles to match the scenario of the graph of the hot air balloon. Height Rises Rises Loses Floats slowly quickly altitude steadily Time
True or false: equilateral triangles can be classified as acute right or obtuse
The Buy America Act specifies that government agencies must give preference to American products when putting contracts for equipment out for bid unless the for
answer the question quick​
PLEASE HELP! 20 question
Please help 20 points to brainliest!!
El promedio trimestral de Víctor en Matemática es 5,5. Durante el trimestre tuvo 4 calificaciones en esta asignatura: dos notas 6,0, una nota 4,8 y otra que no