20099724
20099724 20099724
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

please help!! very important!!

please help very important class=

Respuesta :

oneinneedofhelp
oneinneedofhelp oneinneedofhelp
  • 22-04-2022

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Hardware store:

4 bulbs = $20

1 bulb = $20 / 4 = $5

Grocery store:

6 bulbs = $24

1 bulb = $24 / 6 = $4

The difference in price = $5 - $4 = $1

The grocery store sells at the lesser price.

So, the grocery store charges $1 less per light bulb than the hardware store.

Answer Link

Otras preguntas

What is the 16-bit hexadecimal representation of each of the following signed decimal integers? -29
why is federal form of goverment reaquiered in india define federalism
Determine the value of t.
Given the function f(x) = −2x^2 + 3x + 10, find f(1) and f(3). Choose the statement that is true concerning these two values. The value of f(1) is the same as t
Please help me with these!!!
put this in standard form 2x=4y-1​
How many of the following numbers are not whole numbers? 32 ¾ 1,265 3.7 √3 3000 1
Julie has $3.10 in change in her pocket. If she has only 50 cent and 20 cent pieces and the total number of coins is 11, how many coins of each type does she ha
Solve for: 3/8 + (-7/8)=
output a table that show the cube of the numbers 1-15 (C++)