jfavrot jfavrot
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 26-01-2017
the unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
Answer Link

Otras preguntas

Wind water and glaciers all cause
What can the arrow in a chemical reaction be translated to mean? Check all that apply.
I need a math pro to help me on this?
Craig applies for a job at dispatch transportation, inc., for which he is well qualified. he passes a test to determine which applicants are eligible for hiring
Can someone answer this please?
help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a chef uses 4 3/4 cups of broth for 10 servings of soup.how much broth is is one serving . let x represent amount. 4 3/4/10 =x/1
What is BF equal to ?
Help answer these please
Erica evans, who takes orders at the local taco bell, argues persuasively in favor of increasing the minimum wage. but this is exactly what you would expect. er