bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

who invent cars and who invent bikes and who invent pc
why do so many people in the military go to Afghanistan?what do they do there?I will make the best answer brainliest.​
Please write 4-5 sentences about what you see in this image.
please help me to get the answers please its important​
Hi can i get some help with this question​
Sort the sentences based on whether they describe the properties of a heterogeneous or a homogenous mixture.
Plants using the CAM pathway occur in many locations but are most common in very arid locations, such as deserts. What deserts occur in North America and where
you---- write to your mother every week since she missed you too mucha.better b.better had c.should d.ought​
A certain forest can support a population of 800 deer. There are currently 200 deer in the forest and their population is growing at a rate of 2% per year. Comp
When is the output of an OR-gate LOW?​