Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is 5 feet, and the diagonal is 8 feet. Which is the area of the rectangle? (Round to nearest hundredth.)
Can you tell me what is peripatetic A. a kind or type B. introductory part to a play C. walking casually from place to place D. seeming to have no ending
Tom took a trip of 1,020 miles . He traveled by train at 55 miles an hour and the same number of hours by plane at 285 mph . How many hours did the trip take?
THE FIRST INDIAN WOMAN TO BECOME SPEAKER OF A STATE ASSEMBLY IN INDIA
Solve each system of equations. 6x + 5y = 10 7x - 3y = 24
THE FIRST INDIAN WOMAN TO BECOME SPEAKER OF A STATE ASSEMBLY IN INDIA
how do you solve radical and division to this problemand siplifyradical 15/4   15 over 4
2 m³ of soil containing 35% sand was mixed into 6 m³ of soil containing 15% sand. What is the sand content of the mixture?
2.434 to 3 significant figures
What is the square root of 25/9?