mirandaperez7141 mirandaperez7141
  • 26-03-2022
  • Mathematics
contestada

A frame contains 4 pounds of gold. suppose gold is worth $1,277 per ounce. how much would the gold in the frame be worth?

Respuesta :

R4ydiant
R4ydiant R4ydiant
  • 26-03-2022

Answer:

$81,728

Step-by-step explanation:

For reference: 1 pound = 16 ounces.

Therefore, 4 pounds of gold must be 16 * 4 = 64 ounces.

Since each ounce is $1,277, we must have the total cost of the gold to be $1,277 * 64 = $81,728.

The key word here is "per", which means to multiply.

Answer Link
tokyoghoul5128268
tokyoghoul5128268 tokyoghoul5128268
  • 28-04-2022

Answer:Answer:5,108

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How many ways can 54,625 be written in expanded form
Who is the current ceo of earthwear how much did accounts payable change in dollars and percent from 2014 to 2015. in which of the last 5 years was earthwear’s
I need help solving this problem
Which economic system is based on private ownership of land and resources? capitalism socialism communism utopianism
Ratio for 29 to 30!!!
Which type of stem cell can differentiate into the least number of types of cells?
An object is at rest on a table. The gravitational force is 5 N down, and the normal force is 5 N up. What is the net force?
history question down below
Please help me IDK how to do this!!!!!!
The lines "I love to hear her speak, yet well I know / That music hath a far more pleasing sound; / I grant I never saw a goddess go; / My mistress when she wal