boomiebox1619 boomiebox1619
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 12 cookies cost $2.88, How much would 2 cookies cost?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 25-01-2017
one way is just to recognize that
2.88=12 cookies
konw that
12/6=2
so divide both sides by 6
0.48=2 cookies
2 cookies is 48 cents


ratio and proportaion way
cost:cookies=2.88:12
cost of 2 cookies is x
2.88/12=x/2
times both sides by 12
2.88=6x
divide both sides by 6
0.48=x

the cost is 2 cookies is $0.48 or 48 cents
Answer Link

Otras preguntas

You are cooking spaghetti and you look into the pot of boiling water before you put the spaghetti in. You notice the water moving around in the pot. What type o
please help!! thank you
Everyone I have news about the bot that's scamming! It has the same photo of a teen girl with black hair and a hill in the background. Please be aware of this!
SOME ONE PLEASE HELP!!! if you can, please show your work. thank you.
do you think the seller made a white decision in normal living the prince give reason of class 7th English​
If P = 3x2 + xy - 5y? Q = 2x2 - xy + 3y2 and R = -6x2 + 4xy - 7y2? what is P+Q-R?
Use matrix method to solve 2+y=3,x+2y=9
Help quick I need it fast
4x + 6 -x = 2x +3 NEED HELP FASTT!
Dan spent half of his allowance going to the movies. He washed his family car and earned $6. What is his weekly allowance if he ended with $16? write an equatio