jonesella45 jonesella45
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jeff makes $30 to mow lawns plus $2 per hour. If Jeff made #38 for one lawn, how many hours did he work?​

Respuesta :

hollymwane hollymwane
  • 25-03-2022

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

What I did was since he automatically makes 30 dollars when mowing lawns, you can take it away then you have 8 and divide it by 2 then get 4 hours

Answer Link

Otras preguntas

I. Arrange the words to make sentences. 1. These are tourists. British probably
Identificați felul predicatului din enunțul următor și explicați alegerea făcută. Elevii sunt silitor și premiați de conducerea școlii. Vă rog cu seriozitate de
i need the solution to this problem pls!
Crafts Unlimited sells ribbon by the foot. Serena needs ribbonfor an art project. The cost of the ribbon is 5 feet for $3.00.Feet of Ribbon 1 5 10 15Cost (in do
help on math review edu
How did rodolfo valentino change the 1920s?
essay about the soudi lifestyle ether in english or arabic i need it soooo fast plzzzzzz
Nowadays, many of the huge factories and industries ___________to function if there was no adequate electric power.
Alex was thinking of a number. Alex doubles it and adds 0.9 to get an answer of 21.2. Form an equation with x from the information.
Answer the question in the image.