Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

Double my tens digit to get my one digit. Doble me and i am less then 50
If x-3 is 4 more than w, then x is how much more than w?
show me the steps for solving this problem how many grams of O2 are required to burn 46.0 grams of C5H12
what comes next 1,2,6,14,....
What is the first land mammal shown to reach the African wet lands
What is 0.00000008 in scientific notation?
How did the achievements of the Scientific Revolution contribute to the Enlightenment ?
(2x)(x) answer this please
Solve the given polynomial equation. Use the Rational Zero Theorem and Descarte's Rule of Signs as an aid in obtaining the first root.6x^3-7x^2-6x-1=0What is th
What is 0.00000008 in scientific notation?