Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

what role does transpiration play in the water cycle
What is the word for the definition for "all of the objects that exist in space?" it has eight letters. Thanks!
Charlie has 5 times as many stamps as Ryan. They have 1,608 stamps in all. How many more stamps does Charlie have than Ryan
what is equivalent to 1/3 a.2/7, 3/8, 4/5 b. 2/6, 3/9, 4/12 c.5/8, 3/4, 4/6 d. 3/5, 4/6, 2/8
how to do 8.478 in expanded form
What role in religion played in unifying and dividing societies of the Eastern Hemisphere?
TRUE or FALSE??A lower GDP per capita is a sign that a country is more developed.
why was france bankrupt in 1789
Which statements are true according to the order of the operations? A. 16-(4+7)=12+7=19 B. 10+(6÷3)=10+2=12 C. 7×6+4=7×10=70 D. 2+5×7=2+35=37
Suppose your restaurant bill comes to $28.35.Find your total cost if the tax is 6.25% and you leave a 20% tip on the amount before tax.