Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

How did America’s involvement in ww2 impact race relations in the military
Just rub the chicken with oil, salt, and pepper, add a few aromatics, roast for a few minutes on high heat, then for 45 minutes on low. What information is need
disdavantage of junk food​
A line has a slope of 2 and contains the points 1,3 and 2,y the value of y is
What characteristic of the polymerase isolated from thermus aquaticus makes it unique and highly useful for maintaining the enzyme efficiency during pcr?
Which countries are located in the Caucasus region?
what is the size of the product? 3[-7,11,2]=
An import quota is a ?
What is used as evidence for sea-floor spreading?
Rewrite the metaphor below from the poem by changing it into a simile. “the tall trees are her children,”