dpatt06 dpatt06
  • 26-02-2022
  • Mathematics
contestada

4. A mountain cabin on 1 acre of land costs 30,000 dollars. If the
land cost 4 times as much as the cabin, what was the cost of
each?

Respuesta :

jhevan
jhevan jhevan
  • 26-02-2022

Answer:

$120,000

Step-by-step explanation:

well 1 acre equals $30,000 but if the land cost 4 more keyword(more) hence we multiply 30,000 by 4 and that's how we get our answer

Answer Link

Otras preguntas

Ayala Inc. has conducted the following analysis related to its product lines, using a traditional costing system (volume-based) and an activity-based costing sy
Need help practice problem please
find the value of a²+b if... a=-2 and b=5
EX2. Find the solution of the following matrix using Gauss elimination method, working 4D. 2.37 X1+3.06 X-4.28X, -1.76 1.46 Xi - 0.78 X+3.75X4.69 -3.69 X: +5.1
5- Are the adjectives in these phrases in the correct order? Answer 'yes' or 'no' 1. - a long, hot day 2... a large, black dog 3... a tall, handsome, young man
Which of the following is an element of plot?
HELP ME PLEASE!!! GIVEN sin0= √23/12 tan0= √23/11 Find cos0
In a class, three-fifths of 25 students are girls. What is the number of girls in the class?
American Indian resistance in the Ohio River Valley ended with
please help asap. 0 0 0 0 0