mckenzievaughn
mckenzievaughn mckenzievaughn
  • 25-02-2022
  • Mathematics
contestada

Use the table to answer the question.

How much do 4 paintbrushes cost?
A. $4
B. $7
C. $8
D. $10

Use the table to answer the question How much do 4 paintbrushes cost A 4 B 7 C 8 D 10 class=

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 25-02-2022

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

y = 2x

y = 2(1)

y = 2

y = 2(2)

y = 4

y = 2(3)

y = 6

y = 2(4)

y = 8

Hope this helps!

Answer Link
msalyers727 msalyers727
  • 25-02-2022

Answer:

C. $8

Step-by-step explanation

The first paintbrush costs $2 and the 2nd one costs $4.

See a pattern? If you add 2+2+2+2 then it's $8

Answer Link

Otras preguntas

The graph shows the relationship between the distance a truck can travel and the amount of gasoline used. What is the unit rate for the situation? A. 1/7 B. 7
How Was The Weimar Republic Governed?
Why Were The British Interested In Ruling India?
What Are The Functions Of The British Cabinet?
what is x over 5 = 9 over 8
What was the outcome of the 1990 Myanmar election? How did the government respond?
Zack wants to make a profit more than $300 for painting 4 identical rooms. The profit he makes is equal to the amount he is paid minus the cost of supplies. The
What is the sentence order of the following sentence? Down the street marched the parade. A. natural B. inverted
Which fallacy is evident in this sentence? Either we attack when our enemies least expect it, or we prepare to be completely destroyed. ad hominem red herring f
What is the South African government providing for welfare payments and to whom?