notxlucas notxlucas
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Padma bought 3 pounds of grapes. Each pound of grapes costs $2.75. How much money did Padma spend on grapes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2022

Hii!

We need to multiply so

3×2.75= 8.25

So she paid $8.25

Brainliest!=

Answer Link

Otras preguntas

What did the Federal Reserve Act create? A. It enforced conservation of land and created monuments. B. It supported 10 national banks in the nation without
What is one main purpose of the Bill of Rights? A. to protect civil liberties B. to provide for the pursuit of happiness C. to protect against ana
What would likely happen to a boulder in the path of a glacier?
Which of the following reactions or pathways is catabolic? A) Converting glucose to carbon dioxide and water (cellular respiration) B)Making starch from many
Need help with 12(i). Tks!
If you are looking for a substance that will easily dissolve in water, you should look for a substance with which properties? A. high corrosion B. high solubi
All objects emit what radiation
What were John Calvin’s followers in England and her American colonies called? A.. Protestants B. Huguenots C. Presbyterians D. Puritans
How did the development of the HeLa cell line affect society? A. It resulted in patient consent being required for tissues to be used in research. B. It led
Which of the following forms of Intaglio are most similar to drawing? a. wood engraving b. linocut c. engraving d. etching 2. All of the following are exam