deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

How have world economies changed during the modern era?
How does julian , the protagonist in everything that rises must converge change by the end of the story
Calculate sum5.3 +(-7.45) =
What are "representative elements"?
This question is part of a series of two related questions. PART A How was government structured in our country’s first constitution? Group of answer choices (A
________ asserts that our genes set the boundaries within which we can operate
_______ information is used to find out how many people live in each state.
Is 1234.... infinite or finite
Suppose Mary would like to design an emergency overheating alarm using one of these materials. In her design, at room temperature (23.0 ∘C)(23.0 ∘C) , a 6.01 cm
Which of the following would most influence hiring in a merit-based civil service system? Select the two correct answers. A. family relationships B. persona