hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

What steps are always part of both the process of technological design and the process of scientific investigation? Check all that apply. building a prototype
a piano is suspended 3.6 m above the ground and is being raised to an apartment 50m high with a constant speed of 0.62m/s. After the piano has been moving upwar
I need help with 15,18,19,23,and 24. Thanks.
triangles ABD and ACE are similar right triangles. which ratio best explains why the slope of AB is the same as the slope of AC a. BD/BA = CE/CA b. AC/EA = AB/D
exchange rate determined by demand and supply of foreign currency exchange rate pegged to the value of another nation’s currency exchange rate determined by bot
The most important margin of safety is the margin to the rear of your vehicle. a. True b. False
True or false? In the body of an indirect proof you my show that assumption leads to a contradiction
how do the steps taken by leaders of Athens reflect a turn towrd democracy
how do I factor this:
The specific volume of a substance is the volume per gram of substance. Specific volume is an example of A. A physical extensive property B. A chemical extens