emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Why was the location of Great Zimbabwe advantageous?
What three Middle Colonies offered religious freedom?
Three of the following are accurate statements about the art of the Renaissance. Which is NOT? A.Renaissance artists tried to depict the individual personality
What impact did improvements in transportation have on Tang and Song China?
Other than the explanation offered in the legend, why do you think the Greeks went to war with Troy?
What was the new racial order proposed by the Nazis?
Which of the following would not affect the rate of dissolution of salt in a beaker of water? A) stirring the solution. B) increasing the pressure of the solut
what is 14g-98+3g when g is 7
Who is Chinua Achebe?
to increase a number by 3% what single multiplier would I use