yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

What's the answer to 3.75 ✖️4
Refer to the equation 2x − 6y = 12 Create a table of values for at least 4 points. Show your work
A person’s skin cells and heart cells both have a complete copy of all of the person’s chromosomes. Each cell, however, makes different types of proteins to pe
Which statement best summarizes this excerpt from Leo Tolstoy’s The Death of Ivan Ilyich? And in imagination he began to recall the best moments of his pleasan
Which of the actions below were NOT taken by the Meiji government as part of their attempt to modernize? A. Students were sent overseas to study. B. Transportat
Why was Andrew Jackson called Old Hickory?
Revising is considered by many to be the most A. creative phase of the writing process. B. writer-centered phase of the writing process. C. important phase
Find the product of (3.7 × 10^4) and 2. A. 7.4 × 10^4 B. 0.74 × 10^4 C. 74 × 10^4 D. 7.4 × 10^3 I believe it is A though I'm not good with the ending (10^4 x 10
What are the people who make maps called? a. cartographers c. mapographers b. mapologists d. plotagraphers please select the best answer from the choices pr
What did the boys of Lord of the Flies think the beast was?