emilysksmily1752 emilysksmily1752
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 50 giant muffins cost R70 how much would 1 giant muffin cost

Respuesta :

bundyadam009
bundyadam009 bundyadam009
  • 23-02-2022

Answer:

it would cost r1.4

Step-by-step explanation:

because if you divide 70 by 50 to get to 1 muffin it. out 1.4 r

Answer Link
electro7864
electro7864 electro7864
  • 23-02-2022

Answer:

R1. 4

Step-by-step explanation:

70÷50

=1.4

Or

50a = 70 (a is muffins)

a = 70\50

a=1.4

Answer Link

Otras preguntas

Why did the Iroquoian form a confederacy
Find the sum of (2x – 5) and (3x + 10)
(Sumatoria) Si 7 + 14 +...+ 7n = 1617, el valor de n es...
Jessica and Riley are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper or holiday wrapping paper. Jessica solf 5
I have a test that has independent Clauses, Dependent Clauses, preposition phrases what does TW mean in this context.
I need to know how to solve these problems ​
can i get help with math? (picture provided) grade 913-18 ​
Question; there are 160 cal in a cup of whole milk and only 87 and a cup of skim milk and switching to skim milk find the percent of decrease. how do i do this
Gather reliable information to help Brent make his decision. To gather this information, use newspapers, call insurance companies or look at their Web sites, an
Which best describes the purpose of using cost-benefit analysis? produce a spreadsheet predicting costs make decisions that maximize benefits