ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

Graph the linear equation solve for Y 3x+y=6
_____ is the belief that people should be as free as possible from government restraints. a. Nationalism b. Monoculturalism c. Industrial capitalism  d. Liberal
Identify two powers the US Constitution prohibits the states from having.
5 FRIENDS GO OUT TO LUNCH AND ORDER 5 PIZZAS, THE FRIENDS DIVIDED THE PIZZAS EVENLY.FIND HOW MUCH PIZZA EACH FRIEND GOT AS A DECIMAL
The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight
How many times more basic is a solution with a pH of 10 than a solution with a pH of 8  a. A pH of 10 is two times as basic  b. A pH of 8 is two times as basic
what does slippered pantaloons means in the seven ages of man for william shakespeare
Using Subjects and Predicates in a paragraph.Your best friend is on vacation, and you are pet-sitting. Write a paragraph about your experience taking care of yo
Find k such that x² + (k + 1)x + k + 4 = 0
Humans, monkeys, and apes belong to a group of animals known as