thisuserisnttakenlol thisuserisnttakenlol
  • 27-01-2022
  • Mathematics
contestada

Chicken costs $3.20 per pound, and beef costs $4.59 per pound. Answer each question and show your reasoning. How much more does one pound of beef cost?

Respuesta :

anonymous6256 anonymous6256
  • 27-01-2022

Answer:

$1.39

Step-by-step explanation:

4.59-3.20=1.39

Answer Link

Otras preguntas

Assume that a state government currently provides no child-care subsidies to working single parents, but it now wants to adopt a plan that will encourage labor
Claire and 4 friends each bought the same pair of shoes and a purse. The sample shoes did not have a price tag, but the purse was marked $12.95. Their total pur
I need this done please help ( I am in a hurry!!!!)
What does Love mean? I'll give the brainiest to who can answer it right and first!
How to tell the difference between a physical and chemical change
A chain of video stores sells three different brands of DVD players. Of its DVD player sales, 50% are brand 1 (the least expensive), 30% are brand 2, and 20% ar
It requires 3480 J to move a 675 N object how far?
Caroline uses 1 1/3 cup of water for every 1/2 cup of lemon juice to make lemonade enter the number of cups of water Caroline uses for 1 cup of lemon juice?
A pipe 100 mm dia and 1 km long is to carry water from a reservoir to a village of 1000 people consuming 200 l/person/day. The pipeline works 8 hrs daily. The l
Your paycheck this week is $241. You put the $114 in a savings account that pays an interest rate of 3.9%. If you leave your money for 2 years, how much will yo