Lillypad22 Lillypad22
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

Please provide the equation and the answer to this question:

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How many did each pencil cost?

Respuesta :

chrisbroshera1 chrisbroshera1
  • 26-01-2022

Answer:

p=$2.00

Step-by-step explanation:

We can find how much each pencil costs using the equation 10 = 24 - 7p

Solving for p gives us p = 2

Answer Link

Otras preguntas

what is 172 over 96.75 simplified?
If x² - y² = 55, and x - y = 11, then y =
If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pounds. Find the weight of the package.
Assume that Angle A is an acute angle and TAN A = 1.230. the measure of Angle A equals:
One group of people purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks for $35. Another group purchased 7 hot dogs and 4 soft drinks for $25.25. What is the cost of a sin
what is 144 over 324 simplified
What's the answer to log1/3 27 = ?
How can two substances be made up of the same two elements but have very different properties?
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
Chickasaws and cherokees both succeeded in.............