marlholderfiel0605
marlholderfiel0605 marlholderfiel0605
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

I need help on this its 7th grade math

I need help on this its 7th grade math class=

Respuesta :

dgreen15 dgreen15
  • 27-01-2022

Answer:

b

Step-by-step explanation:

$5.28 for 3 corn (divide)

the rate per corn is 1.76 ($1.76 for each corn)

the x value is the amount of corn and the y value represents the price for the amount of corn. If you multiply each x value by 1.76 only one will equal the given y value

Answer Link

Otras preguntas

What is the multiplicative inverse of 22?
What was robert brown looking at through a microscope when he found evidence of the 1827?
What was robert brown looking at through a microscope when he found evidence of the 1827?
Why did President Theodore Roosevelt use the Roosevelt Corollary in the Dominican Republic? Answers: Roosevelt did not want the Dominican Republic to attack Hai
How to rewrite g(x) in terms of f(x) when f(x)=1/x given g(x)=[4/(x-1)] 1?
Polygon ABCD has vertices A(0, 2), B(0, 8), C(7, 8), and D(7, 2). What is polygon ABCD and its perimeter? (Hint: Draw the polygon on the coordinate plane and fi
help to solve math, I have not solve
Kevin is 39 years old and daniel is 3 years old. how many years will it take until kevin is only 4 times as old as daniel?
Mark can make 42 birdays cakes in 7 days how many birthday cakes can mark make in 5 days?
What is the relationship between the current output at the battery and the current through each component in the series circuit.?