Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

7) If you can buy 4 tulip bulbs for $8
then how many
bulbs can you buy with $32?

Respuesta :

semsee45
semsee45 semsee45
  • 23-01-2022

Answer:

16

Step-by-step explanation:

8/4 = 2  so each bulb costs $2

To find how many bulbs you can buy with $32, divide 32 by 2 = 16

Answer Link
olatunjiopeyemi744
olatunjiopeyemi744 olatunjiopeyemi744
  • 23-01-2022

Step-by-step explanation:

4 tulip bulbs ×32$ =128/8$ = 16

Answer Link

Otras preguntas

Responsible stewardship in the coming decades will require global energy policies that promote both sustainability and technological efficiency. productivity a
What are cells in biology
Presidential electors are the individuals that are elected by members of Congress to run for presidential office. Please select the best answer from the choices
A test is considered to be reliable if _
Responsible stewardship in the coming decades will require global energy policies that promote both sustainability and technological efficiency. productivity a
How many shells will transition metals use to bond with other elements? (site 2)
which of the following was a conservative criticism of the Equal Rights Amendment
Which of the following is an advantage of a sole proprietorship? a. It is the least-regulated form of business organization. b. It is easy to get financing to
The columbian exchange is most likely closely associated with the beginning of
Marlene's taxable income is $95,000. Use this tax schedule to calculate the total amount she owes in taxes.