bob786376 bob786376
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
4 grams for every
3/4 serving
The unit rate is?

Respuesta :

rockyalp rockyalp
  • 23-01-2022

Answer:

5 1/3 grams per serving

Step-by-step explanation:

To get a unit rate, we want a 1 in the denominator

4 grams

3/4 servings

4 * 4/3  grams per serving

16/3 grams per serving

5 1/3 grams per serving

Answer Link
shammatt2007
shammatt2007 shammatt2007
  • 23-01-2022
Answer:
5 1/3 grams per 1 serving
Answer Link

Otras preguntas

list all the subsets of {1}
What figurative language is used in lines 9-10 of the Donner Party excerpt?
1 Which climate region dominates most of Northern Africa? (1 point) humid continental highland tundra arid 2 What kind of storm covers the largest area? (1 poin
hellppppp me its so confusing ????!!!!
Use the data set shown below to complete the sentence. 3, 3, 4, 5, 5, 9 the mean ____ the median. a. is greater than b. is equal to c. is less than
A bunch of 6 bananas costs $3.54. What is the unit rate?
what is friar lawrence role
Who was the greatest female pharaoh?
Deon has been diagnosed with high blood pressure. In an effort to lower his blood pressure, the doctor has recommended that he decrease his intake of protein.
which organism has a nerve net? A fish B hydra C flatworm D sponge