bigsisTJ2 bigsisTJ2
  • 23-12-2021
  • Mathematics
contestada

Heather bought 7 cases of water for $38.50. How much did each case cost?

Respuesta :

Gillruss
Gillruss Gillruss
  • 23-12-2021

38.50/7 = $5.50 for each cases of water Heather bought.

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 23-12-2021

Answer:

$5.50 / case

Step-by-step explanation:

Here we're finding the 'unit cost' $38.50 / (7 cases) = $5.50 / case

Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of H2O produced when 10.0 grams of H2 react completely with 80.0 grams of O2
Which is most likely an acquired trait in horses? A. color of fur B. length of ears C. ability to run D. a slight limp
A caterpillar represents which stage in the life cycle of an insect? A. pupa B. larva C. adult D. egg
what isSlope-Intercept Form
Good evening, I'm French, I learned English, could you help me answer these questions please? Thank you and Merry Christmas to all. Question 1 : Where did the M
Which factor is not used to define biomes? a. plant structures b. leaf type c. historical similarities d. climate
what did the plymouth colony hunt for
why did colonists care about having representations
Within eukaryotic cells, there is an intricate network of _______ with unique functions.
What is likely to happen in the long term if the Earth continues to absorb more energy than it emits?