collinsraven29
collinsraven29 collinsraven29
  • 22-12-2021
  • Mathematics
contestada

Given that(16 watermelons cost $48) which of these are equivalent ratios of number of watermelons to cost in dollars? Choose all that apply. (A) 16:48 B) 3:1 C 1:3 D 48:16 E) 3:9 le 5​

Respuesta :

madisonfehnel246
madisonfehnel246 madisonfehnel246
  • 22-12-2021

Answer:

A, C, and E

Step-by-step explanation:

if 16 watermelons cost 48, then 1 watermelon costs 3$ meaning A C and E apply to that.

Answer Link

Otras preguntas

4. Priya notices thet the pressure inside one of her car tyres is too low. She pumps up the tyre to a higher pressure. a) What happens to the number of particle
plz help i'll mark u brainliest
Why was the Roman Empire divided into two halves?
How many liters of LiNO3 solution contains 10 g of 2-molar solution contain?
What is 1 way to remember what happened in the Concentration and Death Camps? 1.
Future tense conjugations Fill in the blank with correct form of the future tense accents count Example: Ud + dormir = Dormira (Make sure you pay attention to
can sm help i will give brainly thing for best answer. please help ​
5/6 x 2/7please help me again​
speech on sharing and careing ​
Write the sum using summation notation, assuming the suggested pattern continues. -1 + 2 + 5 + 8 + ... + 44