fx27tgnxtr fx27tgnxtr
  • 22-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jake has $120 to spend for a party. Juice costs $8. Pizza costs $12. Write the standard equ.
how much juice and pizza Jake can buy?

Respuesta :

naitikj naitikj
  • 22-12-2021

Answer:

$8x + $12y = $120

Step-by-step explanation:

x = amount of juice

y = amount of pizza

$120 = his total money

Answer Link

Otras preguntas

Need to know the equivalent ratio for 24:20=6:x
which sphere are humans part of ? in which sphere humans live?
How to write each number in expanded form using powers of 10. 98,364
The single largest complaint by the colonies against their English rulers involved
Simplify. (2x∧3y5)∧4
hospitals are classified into four types depending on the sources of income received list 4 main types
Find the prime factorization of 15
round 1,129.872 to the nearest whole number
A fugitive tries to hop a freight train traveling at a constant speed Of 4.5 m/s. Just as a empty box car passes him, the fugitive starts from rest and accelera
How do you solve 2 3/4 times 1 1/8 times 32