farahsabah716
farahsabah716 farahsabah716
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

9. Ilya was watching an American news broadcast. It spoke of
gas prices being $3.20/gal. What was the price per litre?
How can I do it ??

Respuesta :

likin28
likin28 likin28
  • 24-11-2021

$0.008453504 because there are 0.264172 gallons in a litre.

Answer Link
jaredvmartinez1205 jaredvmartinez1205
  • 24-11-2021

Answer:

84 cents per liter

Step-by-step explanation:

1 gallon = 3.78541 liters

$3.20 / 3.78541 = 0.84

Answer Link

Otras preguntas

The uterus had three parts. Which one of the following is not one of the parts of the uterus?
What are earths two internal sources of heat energy?
Solve for t. h(t) = -16t^2 + 150t +70
Please help i will mark brainly
Which BEST explains why Georgia’s decision to secede was important to the southern states? Question 2 options: Georgia had a long standing belief in a more powe
In a parallel circuit, ET = 277 V, R = 56 kΩ, and XL = 68 kΩ. What is the phase angle (angle theta)?
Science must be based on which of the following? Select all that apply! fact bias empirical evidence subjective observations
can sombody tell me what is 10=-2c+22
Which of the following is likely to happen at a place that has limestone bedrock A. Sinkholes will form due to water erosion. B. Sinkholes will form due to wi
how did a process used by Native Americans to settle disputes have an effect on American culture today