chikunwiunyumi chikunwiunyumi
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Christopher buys 1/2 pounds of cheese for $3.60. How much would it cost per pound of cheese?

Respuesta :

mathgenius89
mathgenius89 mathgenius89
  • 23-11-2021

Answer:

$7.20

Reasoning:

[tex]\frac{1}{2} * 2=1[/tex]

[tex]3.60*2=7.20[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of a particle with no charge in an atom?
Read this excerpt from the prologue to act II of Romeo and Juliet: CHORUS: Now old desire doth in his death-bed lie, And young affection gapes to be his heir; T
Find the measure of each angle indicated
How are acohol harmful? Give examples of the side effects it has.
China Japan Vietnam Canada Mexico Chile United States What would be the MOST accurate title for this list? A) "Allies of World War II" B) "Major World Democrac
Which from the following list are an example of productivity software? a. microsoft office b. google docs c. iwork d. all of the above?
In Beowulf, why does Beowulf sail with his chosen companions to Hrothgar’s kingdom? a. to bring home treasures from that rich kingdom b. to help Hrothgar by des
reuploading because the last question didn't let me upload the pic but plz help meh
In 2016, Buddhism is practiced mainly in A. Cambodia B. Iraq C. Russia D. Pakistan
Que te gusta comer por que y donde