jaxonisafarthead
jaxonisafarthead jaxonisafarthead
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

A 4.8 pound box of steaks costs $31.20. What is the cost per pound of steaks?

Respuesta :

hnori22003
hnori22003 hnori22003
  • 22-11-2021

[tex] \frac{31.20}{4.8} = \\ [/tex]

[tex]6.5[/tex]

Thus the cost of steaks per pound is $ 6.5

Easy peasy....

Answer Link

Otras preguntas

How does using an inverse operation help you solve an equation? *Please help*
Expand the following logarithm: log of the square root of xy divided by 1000
whats the fraction in simplest form- 9/12
what is 5 4/5 simplified
7/8 times c for c =8
In Poland, each town and district had its own: Army Navy Marines Underground Force
the kinetic theory states that the higher the temperature, the faster the...
HELP PLEASE!!!! BLUEFLOWER3 HALP
Which statement is true? An override needs a three-fourths vote. A conference committee is formed only for re-election purposes. A chamber is a legislative meet
What is the primary purpose of most constitutions?