swagatron2000
swagatron2000 swagatron2000
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The equation y = 0.8x can be used to calculate the cost (y) of x packs of bubble gum. What is the unit cost of bubble gum?​

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 22-11-2021

Step-by-step explanation:

if you don't see it right away, just use x = 1 and see :

y = 0.8×1 = 0.8

so the unit cost (= the cost of 1 unit) = 0.8

Answer Link
mariamoluwaferanmi1 mariamoluwaferanmi1
  • 22-11-2021

answer =0.8

Step-by-step explanation:

if y is the cost of x bubble gum where 0.8 is the value for one then o.8 is the unit

Answer Link

Otras preguntas

why did Missouri Kentucky and Maryland have a difficult time deciding which side to join during the civil war
How does an adult hydra produce a new hydra? A. by developing a seed B. by making a spore C. by growing a bud D. by splitting itself into two equal parts
Determine the constant rate of change.
tú subes 1st person 2nd person 3rd person singular plural
2. what is the difference? 10c^3 - 8c^3 a) 18c^3 b) 2c^3 c) 3c^6 d) -80c^6
A prairie photograph with a winding path in it can help draw the viewer into the photograph.
what is meant by the statement that “science is tentative”?
Wilson's fourteen points contained all of the following provisions except
The rectangle shown has a perimeter of 34 cm and the given area. Its length is 5 more than twice its width. Write and solve a system of equations to find the di
27X=189. What is the value of x?