Bluekat2631 Bluekat2631
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Noel bought a 10 ounce box of cereal for $1.63. What was the cost per ounce?

Respuesta :

KBVegas KBVegas
  • 22-10-2021

Answer:

0.163 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage, and then answer the question. An archeologist discovers an official-looking seal during an archeological dig. The seal is cylindrical in shap
The Earth's circumference measured at the equator is approximately 1.3148 × 108 feet. What is the number written in standard form?
Children's understanding of sarcasm occurs only when a mocking or overly enthusiastic tone of voice is present. does not differ from adults' understanding of sa
The older americans act provides home-delivered meals for those who a. are malnourished. b. prefer not to leave home. c. are ill or disabled. d. cannot afford f
When there are different amounts of a substance on either side of the cell membrane, (a) _____ gradient results. A) concentration B) osmosis C) diffusion D) mem
"describe how prolonged immobilization results in muscle injury"
What is the greatest common factor of 125,50 and 275
Josiah, the manager of a pet store, bought 72 oz of water conditioner to use in his fish tanks. His small tanks would require 2 oz of conditioner and his large
How reactive is an atom of Sodium(Na) and why? Question 1 options: Sodium (Na) is very reactive because it does not have a full valence shell. Sodium (Na) is ve
solve math problem number 2 -3y -7 = 2