avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

Refer to your Expeditions in Reading book for a completo version of this text. Read the excerpt from "Go, John Glenn!" He thought of astronaut Alan Shepard, str
six times the difference of a number and three is -42 (write and equation and solve)
Please write a paragraph explaining the bible verse below in your own words. Exodus 16:1-3
Which best explains how the overproduction of goods in the 1920s affected consumer prices and the economy? it's C
6p - 5 =13 3 -3 12 15
A bob attached to a string of length L = 1.25 m, initially found at the equilibrium position, is given an initial velocity v = 0.8 m/s. The maximum displacement
y=[3/2] x+3.Pls help me .Its a graph sum​
what is the biblical allusion that the author used in "the souls dark cottage"? eternal home- threshold of new life-
Plzz helppp!!For each word in all caps, tell its use: s. (subject); v. (verb); d.o. (direct object); i.o. (indirect object); p.n. (predicate nominative);O.p. (o
Which group of nutrients would be found in the foods at the base of the food guide pyramid