clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

There are 10 to the 6th power millimeters in one kilometer. The distance from Dana’s house to her uncles house is 4 to the 4th power kilometers. What is this di
Completa el espacio en blanco con la mejor respuesta con subjuntivos (subjunctives). Yo preferiría que tú no te __________ esa soda. (beber) bebieras beben
after running 3/4 of a mile tess had only run 1/3 of the race how long in miles is the race
What is the cost of 3.5kg of pork at $7.99/kg?
One wet weekend, 0.86 inches of rain fell on saturday. the next day, 1.52 inches of rain fell. how many inches of rain fell over the weekend?
5 to the power of 2 minus negative 2 to the power of 3
Harper is buying bulk spices for her restaurant. She is shopping for the best deal. Drag the spices in order from the least to the greatest unit cost in dollar
Answer this please!!!!!!
What should be the role of zoologist in helping to resolve these issues ?
Prejudice arises from a need to blame other groups for our present misfortunes, according to the _________ hypothesis.