tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

To transcribe a mRNA from DNA in the nucleus the nitrogen base pairing is
A bag contains 6 white marbles and 4 black marbles. A marble is drawn from the bag and then a second marble is drawn without replacing the first one. What is th
Correct the following run-on sentence: I moved to United States when I was young it was easy to learn English, my parents were already here, they knew English
What can the sequence of dna tell us about life on earth?
WILL GIVE BRAINLY 15 points Sally has a game piece shaped like a square pyramid. The dimensions are shown in the net. What is the surface area of Sally's game p
what will be the correct answer for this?
After reconciling the advance payments, how much Child Tax Credit will Chloe be able to claim on her 2021 federal income tax return
let's divide and find quotient 1.8÷3​
The function F(x) = 1000(1.25)^-x models the value of an investment over x years. Which statement best describes the investment modeled by F(x)? The investment
what is the theory of plate tectonics