dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Which enemy country posed the greatest threat to Florida's coastlines? (2 point a Japan b Italy c Germany d Great Britain
Does the amount of mass entering a control volume have to be equal to the amount of mass leaving during an unsteady-flow process
Explain the differences between the terms in each of these pairs: a. change in quantity supplied, change in supply b. the input costs, technology c. excise tax,
What significant impact did the Missouri Compromise pose for American society?
What do you call when you add two opposite numbers?.
NEED HELP ASAP How is a government budget like a personal budget?​
The bodies of plants, animals, and humans consist of about _________% water.
Someone please help me with this
E. Make an inference about ways Ethiopian farmers traditionally protected themselves against "uncertain weather" and food shortages.
can anyone help pls i am struggling on this