ladygenee ladygenee
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

Cynthia bought some grapes on sale for $.94 per pound. if she paid 2.35 for the grapes. how many pounds of grapes did she buy

Respuesta :

atqiyanafisa atqiyanafisa
  • 22-12-2016
2.35 ÷ 0.94 = 2.5 pound
Answer Link
davikas
davikas davikas
  • 28-12-2016
$2.35 divided by $0.94. You should get, 2.5 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

anyone here watches AOT?​
WELP PLEASE i have no idea what this is
Ecosytem A Ecosystem B Which ecosystem has the greatest sustainability and why? PLEASE HELP!!!!
1. Three apples, a, and two peaches, p, sell for $1.25. Five apples and 1 peach sell for $1.50. What is the cost of one apple?
How many centimeters are equal to 9 meters?
I tried out for the girls' basketball team when I was in seventh grade, and I'll never forget how nervous I was. The coach seemed to only be watching the older
8) Why are most fish in the deep, sit-and-wait predators?
Solve the system of equations. 3x + 5y = 9 3x + 2y = 3 A) x = 2, y = 3 B) x = 3, y = 2 C) x = - 1/3 , y = 2 D) x = 2, y = - 1/3
-please answer my question-
Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only) (6 points)