gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

A grain distributor can process 14.6 tons of grain an hour.How much can the distributor process in 8.75 hours?
how dose hydroelectric conserve energy
If the author wanted to rewrite this story as a play with dramatic irony, what change would be MOST effective? A) Coach Wilkins would prepare a speech and share
The perimeter of a regular hexagon is 54 centimeters. What is the length of each of its sides?
Work out the area of a triangle of base 7.5m and height 6cm
If the author wanted to rewrite this story as a play with dramatic irony, what change would be MOST effective? A) Coach Wilkins would prepare a speech and share
Can someone check grammar and word choice for me? Salut, Émilie ! Comment ça va ? J'aime lire, je lis deux livres aujourd'hui . Maintenent je écoute la musiqu
Vivisection refers to the live dissection of animals or the use of live animals for experimental research. Please select the best answer from the choices pro
La recepcionista La cancha de tenis El cheque de viajero El hotel La casa de cambio El dinero contante El balcón Las escaleras La recepción La maleta 1. La h
A car traveled 48.36 miles in one hour. What was it's average speed per minute?