GinaMae9447 GinaMae9447
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The owner of a construction company buys cement in bulk. He recently paid $600.00 for 6 tons of cement. How much did he pay per pound?

Respuesta :

hudsenstockwell hudsenstockwell
  • 24-09-2021
$0.05. $600/6 equals $100 a ton. $100/2000 pounds equals $0.05 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

In the battle of britain, why did german forces attack british military sites, railroads, and industrial sites
At what temperature and pressure can all three phases of water exist simultaneously?
The number of moles of hydrogen that is needed to produce 0.253 mol of water
What best describes what a story is about?
Where were city business and economic activities carried out in Mesopotamia? A. at city hall B. In the town square C. In the temples D.At the training post
What were some of the natural resources that attracted europeans to africa in the 1800s
Cultural boundaries in eastern europe have been created by ?
During the late-1960s, civil rights leaders actively supported which of these?
Which expression is equivalent to 3 square root 216x^27? 6x3 6x9 72x3 72x9
Which is the first indicator of an infection in the body? A. an increase in the number of RBCs in the blood B. an increase in the number of WBCs in the blood C.