qmkx5mhdrn qmkx5mhdrn
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

Tell whether the rates are equivalent.
$2.56 per
11
pound
$0.48 per 6 ounces
Justify your answer

Respuesta :

SpringDing08
SpringDing08 SpringDing08
  • 24-09-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

If there are 16 ounces in 1 pound then 176 ounces would equal 11 pounds. If you get $0.48 per 6 ounces then you would be making $14.08 off of 176 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

Department E had 4,000 units in Work in Process, that were 40% completed at the beginning of the period, at a cost of $12,500. 14,000 units of direct materials
plsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss help
A scientist has two solutions, which she has labeled Solutuion A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solutuion A is 65% salt and Solution B is 90
Anton has 4 pennies, 1 dime, and 2 dollar bills. He buys a granola bar for $0.89. How much money does he have left?ones, tenths, hundredths​
If Earth was not tilted on its axis, what changes would you expect to see in the seasons?
FP!!!!!!! :) (10 x 9 ) + 1000
Which of the statements below is correct regarding the gravity of the Earth? The Earth's gravity... Group of answer choices A.Pulls on the gases in the Earth's
What does the nucleus of the cell contain and what does it do? (A) ribsomes; makes proteins. (C) DNA; controls all cell activities. (B) lysosomes; dispos
Which properties are used in multiplying polynomials together?
NEED HELP ASAP !!! The correct answer A. B. C. D.