bdeskovich17a
bdeskovich17a bdeskovich17a
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 5 bags of food cost ​$ 17.50. How much would spend on 3 bags of ​food?

Respuesta :

22joneam 22joneam
  • 22-09-2021

Answer:

$10.50 would be the cost for three bags

Step-by-step explanation:

17.50 divided by 5 gives you the cost for one bag which is $3.50. $3.50 multiplied by 3 gives you $10.50

Answer Link
Miguelmontel
Miguelmontel Miguelmontel
  • 22-09-2021

Answer:

10.5$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 bag=17.5$ ÷ 5 = 3.5$

Cost of 3 bags=3 x 3.5 = 10.5$

therefore he will spend 10.5 $

Answer Link

Otras preguntas

A _______ is the figurative place where a person locates the source of responsibility in his or her life.
a decorative pillow is in the shape of a parallelogram. it's base is 28 centimeters, and it's height is 24.5 centimeters. what is the area of the front surface
How do you find unit rates
the geogolic event that will most loikely happen when two plates slide past each other is...A . a volcanic eruption B. a mountain forming C. an ocean basin fo
Help ASAP 8th grade math
Help Meeeee i am 2 lazy
A machine can manufacture 1800 pencils in 30 minutes. At this same rate, how many minutes will it take to manufacture 3000 pencils? Show work :)
A rectangle has a length of 6x + 3 units and a width of 8 units. Part A: Write a simplified expression for the area, in square units, of this rectangle. Another
If g(x) is a linear function such that g(-3) = 2 and g(1) = -4, find g(7).
(33 POINTS AND BRAINLIEST FOR FASTEST/CORRECT ANSWER) PLEASE explain everything. thank you!! all verticle and horizontal cross-sections of any one cube are all