pokhrelanshu40
pokhrelanshu40 pokhrelanshu40
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 1 dozen pencil is Rs.96.what is the cost of 2 pencils​

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 22-09-2021

Answer:

Rs.16

Step-by-step explanation:

Divide the cost of Rs.96 by 12 then multiply by 2

cost of 1 pencil = Rs.96 ÷ 12 = Rs.8

cost of 2 pencils = 2 × Rs.8 = Rs.16

Answer Link

Otras preguntas

What are some examples of parasitism in the ocean?
How can a map be a helpful graphic aid? It lets the reader stop reading in just look It provides a visual reference to the reader It proves that the writer did
Which statement correctly defines displacement? A) the maximum distance between the starting point and the ending point of a motion B) the shortest distance bet
Need answers for 1-9.
A student analyzed ears of corn that demonstrated two traits in the F2 kernels, purple or white colors and smooth or wrinkled shapes. A tabulation of 135 indivi
what is 12 x 15 (405 x 10)
What is the acceleration of this object? The object's mass is 60 kg.
What is the Difference between DNA & RNA?
What is the Dow jones industrial average ?
When a court has original jurisdiction, a case _____.?